Maske fytyre kunder akneve dhe rrudhave

Posted by Bio Shop Eri 09/03/2018 0 Comment(s)

Maske fytyre kunder akneve dhe rrudhave

Perberesit:

  • 1 luge pluhur METHI

  • 1 filxhan kafeje me uje te valuar

  • 2-3 pika vaj esencial tea tree

  • 2-3 pika vaj esencial i trendafilit te eger (alternative vaj vegjetal trendafili 1 luger caji)

            (alternative argjile jeshile)

Pergatitja:

Tresim 1 luge  pluhur Methi ne nje filxhan kafeje me uje te valuar dhe e perziejme derisa te perfitojme nje perzierje homogjene. Kur perzierja te jete e vaket e aplikojme ne zonat e interesuara dhe I veme siper garze. Mund te shtojme disa pika te vajit tea tree nese maska eshte e dedikuar per aknet( mund te shtojme edhe argjile jeshile per nje efekt edhe me te fuqishem) ose disa pika te vajit esencial te trendafilit nese maska eshte specifike antiage, pra per lekura te maturuara.

Provojeni dhe shijoni rezultatin !!!
 

-Methi ose Fenugreek është konsideruar prej kohësh si një nga gjigantët e vegjël të botës kuzhinore. Kultivuar kryesisht në Azi dhe në Lindjen e Mesme, fenugreek është një përbërës i rëndësishëm në kozmetiken indiane . Fenugreek gjen rëndësi të madhe në mjekësinë indiane Ayurvedic tradicionale dhe është një përbërës i zakonshëm në kuzhinat indiane. Në përgjithësi, përdoret si erëz (fara), herbs (të thata ose gjethe të freskëta) dhe si perime (lakër dhe zarzavate mikro.)Ne receten e sotme do e shihni ate si bime ne trajte pluhuri psacerisht per perdorim kozmetik.
-Vaji Esencial i gjethes se Cajit nder shekuj eshte perdorur per te larguar bakteret qe shkaktojne arome jo te kendshme ne trup apo per te trajtuar aknet.
Studiuesit francezë që kane studiuar rreth vajit te gjethes se cajit në vitin 2006 thanë: "Melaleuca alternifolia vaj esencial jo vetëm që mund të veprojë si një ndërmjetës anti-inflamator përmes aktivitetit të tij antioksidues por gjithashtu mund të mbrojë në mënyrë efikase organizmin duke ulur përhapjen e qelizave inflamatore pa ndikuar në kapacitetin e tyre për të sekretuar anti - citokina inflamatore. 
-Argjila jeshile është e mrekullueshme për pastrimin e thellë të lëkurës. Nëse do ta përdorësh një herë në javë, i largon të gjitha papastërtitë dhe yndyrën. Ky produkt, është plotësisht natyral dhe i paaromatizuar artificialisht.
-Vaj i Trëndafilit të egër mund të përdoret nga çdo person, i çdo moshe, për çdo lloj të lëkurës.

Benefitet:

  1. Është lehtë i absorbueshëm nga lëkura dhe nuk lë prapa asnjë mbetje.

  2. Mbron lëkurën nga plakja e parakohshme.

  3. Përmirëson paraqitjen e lëkurës në rast të:

  4. Shenjave pas akneve, djegieve.

  5. Lëkurë të thatë dhe të ndjeshme.

  6. Dëme e shkaktuara nga dielli.

  7. Unifikon tonin e lëkurës.

  8. Njollat që krijohen nga mosha.

  9. Ekzemë, dermaitis, psoriasis

Write a Comment